Tvarovámí Modřínu – Luboš Šebek
napsal Marek Pišl dne 17. 2. 2011Přinášíme Vám další reportáž z tvarování Luboše Šebka
tentokrát pro změnu zase modřín – Kaskáda
O budoucím tvaru tohoto modřínu bylo z velké části rozhodnuto při jeho vyzvednutí. Rostl, spíše živořil na cyklistické stezce. Vyzvednutí byl pokus o záchranu, který se podařil. Nejdříve se modřín zotavoval ve volné půdě, později přesazen do současné nádoby. O tom proč do volné půdy někdy později, ale nebývá to můj standardní postup. Modříny jak víme patří do skupiny stromů, které jsou velice variabilní. Od literátů s lehoučkou, vzdušnou korunou, (zdravím M.Karpíška) přes moyogi ke kaskádám.
K samotnému tvarování. Vždy je dobré si neustále opakovat jednotlivé kroky tvarování, které přispívají k dobrému výsledku. Relativně silný, poškozený a krátký kmen k velikosti rostliny ji předurčil budoucí velikost a tvar. Dlouhá rovná část do předpokládaného výsledku tvarování byla nepotřebná. Jejím zpracováním na jiny a schari (dále se s nimi bude pracovat) se snažím podtrhnout dramatičnost rostliny, včetně vyčištění poškozeného místa (z přírody) na patě kmene. Následoval výběr větví. Ze zkušeností volím slabší větve s bohatým obrostem, ale to je na samostatný článek. Další postup spočíval v prostřihu nevhodných větví druhého a dalších řádů, navinutí drátu, přitáhnutí větví blíže ke kmeni a postupné umístění jednotlivých pater dle známých nepsaných pravidel a vlastní představivosti.
7 komentářů ke článku “Tvarovámí Modřínu – Luboš Šebek”
Pane Šebek, mám jen dotaz.Proč se jako pohledovka nepoužila fotka 24,s úpravou-směrem doprava horní korunky a volné splývání spodní korunky doprava s několika patry? Proč jste zvolil pohledovku, kde kmen jde ve spodní části od pozorovatele a všechny větve jsou pak nepřirozeně otočeny proti pozorovateli. Byl to záměr? Prosím, vysvětlete mi váš záměr. Děkuji.
Komentoval Ladislav Kotál - 21. 2. 2011
Jak jsem psal v úvodu,relativně k velikosti rostliny silný, krátký, poškozený kmen a logicky splývající do převisu jsem využil pro polokaskádu. Kmen, alespoň pro mě předurčuje tvarování rostliny do tak diskutabilníh stylů. Mojí snahou je „postavit“ strom tak, aby se spodní část odkláněla (vlevo, vpravo, dozadu apod.) a vrcholová naopak. Do stromu je vidět.Příkladem je tento diskutovaný strom. Z fotoseriálu není dostatečně zřejmé vystavění koruny, která se konicky zužuje k vrcholu. Připouštím, že se spodní větví by se dalo pracovat. Přemýšlel jsem o Vašem návrhu kdy vycházíte z fot. 24.Myslím,že bych ztratil z větší části pohled na kmen, ale především jiny by šly přímo do očí! Pokud by se odlehčily? Na některých stromech takové partie také mám (N.V. Strahov.) Dále jak píšete přetvarovat.Ano byl to záměr. Děkuji.
Komentoval Luboš Šebek - 21. 2. 2011
Prosím, neberte mé dotazy špatně. Ten strom je tak zajímavý, že mě velmi zaujal.Proto můj dotaz. Po vašem vysvětlení jsem pochopil záměr.Je pravda, že dvourozměrná fotka zkresluje a neukazuje stavbu koruny jak by měla. Ještě jednou děkuji za vysvětlení.
Komentoval Ladislav Kotál - 22. 2. 2011
Naopak, děkuji za Vaše postřehy a dotazy jsem jenom rád.Postupně budou vkládány složitější stromy!
Komentoval Luboš Šebek - 22. 2. 2011
Těším se, že to na živo probereme v Merklíně
Komentoval Ladislav Kotál - 23. 2. 2011
Well put, sir, well put. I’ll celtrinay make note of that.
Komentoval Lucy - 15. 5. 2016
“Crawling into a headstand for some slumber” made me snort. I know that if I were in the Naps Happen household I’d also throw my legs up on the couch, rest my head on the floor and fall asleep too. Can barely blame the elf!
Komentoval http://www./ - 19. 1. 2017